Rajd w obronie pszczół

rajd_pszczoly_2017_lg

„Pszczoły przetrwają gdy kwiaty zapylają” pod takim hasłem odbędzie rajd po Polsce w obronie pszczół.

Pszczelarze oraz organizacje pszczelarskie je reprezentujące alarmują, że w polskim pszczelarstwie dzieje się źle, a fala niezadowolenia w bieżącym roku osiągnęła bardzo wysoki poziom. Obecnie jest to związane z dużymi upadkami rodzin pszczelich po zimowli 2016/2017 roku, ale także jest to następstwem niezadowolenia pszczelarzy z mało skutecznych leków zwalczających choroby pszczół oraz brakiem należytej ochrony pszczelarstwa ze strony władz.

W tej sytuacji uznaliśmy, że potrzebne byłyby działania promocyjne ukazujące problemy środowiska pszczelarskiego, a także działania wskazujące jak przeciętny człowiek niezwiązany z pszczelarstwem może pomóc chronić te tak pożyteczne dla środowiska i ludzi owady.

By zapoznać polskie społeczeństwo z aktualną sytuacją w pszczelarstwie i być może w ten sposób wpłynąć pozytywnie na zmiany, które mogłyby ją poprawić, Stowarzyszenie Pszczelarzy Zawodowych wspólnie z polskim Związkiem Pszczelarskim i Stowarzyszeniem Pszczelarzy Polskich Polanka przy znaczącym zaangażowaniu firmy Tomasza Łysonia planuje jesienią 2017 roku zorganizować cykl eventów mających na celu ukazanie najistotniejszych problemów pszczelarstwa.

Tym razem, by zwrócić uwagę społeczeństwa i mediów planujemy w celach promocyjnych zorganizować rajd 12, a być może nawet 14 fiatów 126p na trasie z Krakowa do Koszalina, a każdy z przystanków na trasie przejazdu ma obfitować w wydarzenia promujące lokalnych pszczelarzy i ukazywać tajniki i problemy pszczelarstwa.

Ponieważ w organizacjach pszczelarskich nie ma w budżetach zaplanowanych wydatków na tego typu promocję, organizatorzy, a zarazem uczestnicy wszystkich działań lokalnych, zobowiązali się koszty ich realizacji przejąć na siebie, a przygotowane działania zrealizować przy współudziale lokalnego środowiska pszczelarskiego.

Nie wszystko jednak można zrobić bez ponoszenia kosztów i tutaj przewidujemy udział sponsorów, których wkład zostanie uwidoczniony na stronach internetowych organizatorów, współorganizatorów i uczestników tego wydarzenia.

Mamy nadzieję, że realizując to działanie skutecznie uda nam się przekazać główne przesłania rajdu, które towarzyszyć nam będą przez cały czas, a przedstawiliśmy je w trzech hasłach: „Pszczoły przetrwają, gdy kwiaty zapylają”, „Miód kupujesz – pszczoły ratujesz” i „STOP pestycydom”.

Głosząc te hasła, mamy zamiar zwrócić uwagę na aktualne problemy pszczelarstwa i możliwe sposoby ich rozwiązania, a swoim wspólnym działaniem chcielibyśmy ukazać pozytywny wizerunek środowiska pszczelarzy. Jesteśmy przekonani, że dobre przesłanie, jakie nam będzie towarzyszyć – przy odpowiednim zaangażowaniu współorganizatorów i władz może osiągnąć dużą skuteczność przy minimalnych nakładach finansowych.

Rajd w obronie pszczół i pszczelarstwa ma odbyć się od 9 do 16 września 2017 roku. Na trasie przejazdu przewidujemy wydarzenia w następujących miejscach:

Kraków 9.09. – Rynek Główny

Stróże 9.09. – Sądecki Bartnik
Biszcza 10.09. – PH Barć
Łukowa 10.09. – Pszczelarz Kozacki
Pszczela Wola 11.09. – ZSR CKP
Lublin 11.09. – Rynek
Siedlce 12.09. – Pasieka Loc, Pasieka Mellifera

Warszawa 13.09.
- Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego
- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
- Sejm RP
- Plac Zamkowy

Olsztyn 13.09. – Uniwerytet Warmińsko-Mazurski
Gryźliny 13.09. – Centrum Pszczelarskie WILDE
Dzierzgoń 14.09. – GP Ewa, Bogdan Toporkiewicz
Elbląg 14.09. – Rynek Staromiejski/RZP Elbląg
Karczowiska Górne 14.09. – PPHU Nektar – C.W. Badeńscy
Gdynia 14.09. – Skwer Kościuszki
Darłowo 15.09. – Rynek Staromiejski
Koszalin 16.09. – Rynek Staromiejski

Koszalin 16.09. – XXXV Ogólnoposkie Dni Pszczelarza

Możliwych do zrealizowania jest bardzo wiele różnych działań, a wszystko ograniczone jest tylko inicjatywą organizatorów w tym zakresie, dlatego prosimy o zaangażowanie wszystkich pszczelarzy zarówno tych na trasie przejazdu, jak i tych, którzy wykorzystując czas naszego działania, chcieliby zwrócić uwagę na problemy pszczelarstwa w miejscu swojego zamieszkania i zrealizować działanie promocyjne u siebie, które mogłoby wpisać się w ten „tydzień obrony pszczół”.

Działania promocyjne na pewno będą związane także z poniesieniem kosztów. Jesteśmy jednak przekonani, że niedużych. Dlatego zwracamy się z apelem, by na dostępnych stronach internetowych upubliczniać informacje dotyczące tego wydarzenia.

My jako organizatorzy ze swojej strony chcielibyśmy zapewnić, że na naszych stronach internetowych umieszczać będziemy na bieżąco informacje o wszystkich działaniach dotyczących tego przedsięwzięcia, a także zdjęcia i być może filmiki z istotnych wydarzeń.


Warning: fopen(/home/mgrgl/ftp/web/mgit.pl_2017/lgx/log_bantam2_201809.txt): failed to open stream: No such file or directory in /home/users/mgit/public_html/rgargul/bantam.pl/wp-content/themes/thematic/footer.php on line 76

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/users/mgit/public_html/rgargul/bantam.pl/wp-content/themes/thematic/footer.php on line 81